Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Tomasz Mikulak SChr, Poznań
Ite ad Ioseph...

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 03, marzec 2021

Papieski list „Patris Corde” proponujący podjęcie refleksji nad osobą ziemskiego Opiekuna Pana Jezusa, przypadająca w marcu uroczystość św. Józefa, jak i cały ten miesiąc tradycyjnie poświęcony jego czci powodują, iż cały bieżący numer „Mszy Świętej” traktuje o tej, może jeszcze mało znanej Postaci.

Ufamy, że zamieszczane treści, nie tylko w bieżącym numerze, pomagają w pogłębianiu znajomości a może nawet w przyjaźni ze Świętym Józefem. Dlatego spoglądamy na jego Osobę, można powiedzieć kompleksowo, bo z biblijnej, liturgicznej, teologicznej i ikonograficznej strony. I tak: ks. Marcin Wiśniewski przedstawia teologiczne i historyczne tło decyzji bł. Piusa IX sprzed 150 lat, ks. Antoni Tronina kontynuuje biblijne spojrzenie na Patrona Kościoła, analizując „Ewangelie dzieciństwa”, ks. Jan Miazek omówi genezę uroczystości św. Józefa oraz teksty jej Mszy Świętej i Liturgii Godzin, ks. Jarosław Staszewski zaś podejmie tematy ikonograficzne – to, jak Jezusowego Opiekuna przedstawia polska sztuka malarska i rzeźbiarska od czasów średniowiecza po wiek XIX.

Na okładkę wybraliśmy dosyć oryginalne przedstawienie malarskie św. Józefa autorstwa El Greco: nie jest to bowiem starzec z Dzieciątkiem na ręku czy rzemieślnik pracujący w warsztacie tylko młody mężczyzna – olbrzym z Chłopcem u boku, który tuli się i wyciąga doń swoje ręce. Nasz Święty odpowiada podobnym gestem, ale czynionym z wielką delikatnością. Bo i takie jest jego orędownictwo nad całą wspólnotą Kościoła – subtelne a jednocześnie potężne.

Cały numer poświęcony św. Józefowi nie znaczy, że porzucamy zaproponowane przed miesiącem podążanie drogami do liturgii – do głębszego wniknięcia, czym ona jest. Rozważania te powrócą w kwietniu. Nie porzucamy też stałych rubryk poświęconych tegorocznemu tematowi roku duszpasterskiego, posłudze nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej, służbie liturgicznej, muzyce kościelnej oraz wybranym zagadnieniom z eklezjologii i prawa kościelnego.

Do lektury naszego miesięcznika bardzo zachęcamy.

Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru