Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Leszek Wątróbski
20-lecie brazylijskiego czasopisma "Polonicus"

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 12, grudzień 2020

Z ks. Zdzisławem Malczewskim SChr z Porto Alegre, Redaktorem „Polonicusa”, rozmawia Leszek Wątróbski.

Zacznijmy od gratulacji!

Z satysfakcją oddajemy do rąk naszych Czytelników kolejną dwudziestą edycję czasopisma „Polonicus”. Jeśli włączymy wszystkie poprzednie numery „Projeções”, to mamy w sumie 40 numerów wychodzących w ciągu minionych 20 lat! Gdyby nie konkretna pomoc Senatu RP, a w ostatnim okresie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jaką otrzymywaliśmy za pośrednictwem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, pismo to z pewnością nie ujrzałoby światła dziennego. Stąd też nasze podziękowanie dla Senatu poprzedniej kadencji oraz rządu polskiego za wspieranie piśmiennictwa polonijnego w świecie.

Wasz „Polonicus” odbiega z pewnością od tytułów innych periodyków, które spotykamy na liście pism polonijnych w świecie…

To prawda, różnimy się tytułem, ale i treścią. Akcentujemy osiągnięcia naszej kochanej Ojczyzny, która w tym roku przeżywa 100-lecie trzech ważnych rocznic:

1. Zwycięstwo Wojska Polskiego nad bolszewikami, którzy zamierzali przez Polskę zdominować całą Europę, narzucając ateizm i reżim komunistyczny. Zwycięstwo Polaków powstrzymało zapędy sowietów.

2. Dwudziestego maja obchodzono datę 100. urodzin Karola Wojtyły, papieża i najsłynniejszego Polaka w dziejach naszego narodu. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru