o. Marek Blaza SJ
Aktualizacja i liturgiczne wspomnienie chrztu
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 12, grudzień 2020
Przyjęcie chrztu to istotny moment w życiu każdego chrześcijanina, ponieważ to ten właśnie sakrament stanowi początek życia chrześcijańskiego i bramę do innych sakramentów. Niektórzy katolicy zapamiętują nawet swoją datę przyjęcia chrztu i choćby w skromnym wymiarze obchodzą rocznicę własnego początku drogi z Chrystusem.
Nie tylko samo przyjęcie chrztu ma charakter wspomnienia, ale także ustanowienie tego sakramentu poprzedzone było wieloma zapowiedziami w Starym Testamencie. Wreszcie sam Chrystus przyjmuje chrzest z rąk św. Jana Chrzciciela, a Kościół poleca odnawianie przyrzeczeń chrzcielnych po to, aby przypomnieć wiernym, do czego są zobowiązani jako uczniowie Chrystusa.
Prafigury chrztu
w Starym Testamencie
W Starym Testamencie możemy znaleźć niemało zapowiedzi dotyczących chrztu, które nazywane są prafigurami. Takie zapowiedzi pojawiają się już przy opisie stworzenia świata i związane są z dwoma istotnymi rzeczywistościami: Duchem i wodą. Czytamy bowiem w Księdze Rodzaju, że „ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami” (Rdz 1,2) oraz że „z Edenu zaś wypływała rzeka, aby nawadniać ów ogród, i stamtąd się rozdzielała, dając początek czterem rzekom” (Rdz 2,10).
Innymi prafigurami chrztu w Starym Testamencie są wody potopu, które położyły kres grzechom i miały charakter oczyszczający i odradzający (por. (...)