Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marek Grygiel SChr
„Dziękuję uprzejmie, przybędę akuratnie…”, czyli wszystko o zaproszeniach (1)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 10, październik 2020

Oficjalne spotkania towarzyskie, biznesowe, jak i rodzinne uroczystości bardzo często poprzedzone są pisemnym bądź ustnym zaproszeniem. Każde zaproszenie z jednej strony pozwala kulturalnie poinformować zapraszanych o spotkaniu, natomiast z drugiej umożliwia organizatorom efektywnie zaplanować wydarzenie. Któż z nas nie czuje się przyjemnie, kiedy otwiera kopertę, a w niej znajduje elegancko wyglądający „bloczek zaproszeniowy”. Z drugiej jednak strony cóż nam po zaproszeniu, jeśli nie znajdziemy w nim istotnych informacji. Pamiętam, otrzymałem kiedyś zaproszenie na „studenckie otrzęsiny”, w którym organizatorzy zapomnieli podać godziny rozpoczęcia i szczegółowej lokalizacji tego eventu. 

Sztuka redagowania zaproszeń, ich graficzny wizerunek to nie lada wyzwanie dla organizatorów spotkań towarzyskich. W tej części naszego cyklu przyjrzymy się właśnie zaproszeniom, spróbujemy ustalić, jakie informacje powinno zawierać dobre zaproszenie, jakie walory graficznie powinno posiadać, jak skutecznie odpowiedzieć na zaproszenie, a w końcu zastanowimy się, kiedy wręczyć, czy wysłać zaproszenie. 

Jak zapraszamy? Możemy to uczynić na różne sposoby: w bezpośredniej rozmowie, telefonicznie, listownie pocztą tradycyjną czy poprzez posłańca; istnieją spotkania takie jak konferencja prasowa, gdzie uczestników zaprasza się poprzez e-maila czy wręcz telefoniczną wiadomość tekstową. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru