Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Liliana Florek
Świętość Kościoła. Katecheza eklezjologiczna dla młodzieży szkoły podstawowej i ponadpodstawowej (2)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 10, październik 2020

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!

Istnieje tylko jeden smutek – nie być świętym – twierdzi papież Franciszek w adhortacji „Gaudete et exsultate”. Jednocześnie podkreśla, że „świętość jest najpiękniejszym obliczem Kościoła”. Według Papieża bycie świętym oznacza dążenie do doskonałości, a każdy z nas ma do niej swoją niepowtarzalną drogę. Ojciec Święty zwraca też uwagę na to, że świętość jest możliwa zawsze i wszędzie oraz że człowiek święty nie jest wolny od błędów czy grzechów.

Obecnie chętnie krytykuje się Kościół, że nie jest wspólnotą ludzi doskonałych. Często też nawet sami katolicy zapominają, że w Kościele jest miejsce dla największego grzesznika, jeśli tylko tętni w nim jeszcze choć odrobina życia Bożego, które jest ową świętością. Właśnie dlatego można zaryzykować stwierdzenie, że Kościół jest wspólnotą świętych grzeszników.

Tymczasem widzimy wyraźnie, że świętość nie jest dzisiaj w cenie. Młodzież często powtarza: „Ja tam żadnym świętym nie jestem”. Do dobrego tonu nawet należy zamanifestowanie, że jest się równym gościem, który nie stroni od grzesznego życia. Łamanie zasad, ufność we własne siły i korzystanie z wszelkich możliwych przyjemności – to właśnie wydaje się ideałem nowoczesnego życia. Jednocześnie wielu młodych chrześcijan ma trudności z określeniem osobistego doświadczenia Kościoła. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru