Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Andrzej Dudek
Symbolika celebracji sakramentalnej chrztu świętego (2)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 10, październik 2020

Kontynuujemy nasze objaśnienie symboliki chrztu świętego. Rozpoczęliśmy od ukazania głębokiej symboliki wody, która jest podstawowym znakiem naturalnym dla tego sakramentu. Wyjaśniliśmy już jej znaczenie, a teraz przychodzi czas na pokazanie symbolicznej wymowy miejsca, w którym jest ona przechowywana, oraz całej dynamiki czynności liturgicznych związanych z udzielaniem chrztu.

 

Chrzcielnica – matczyne łono Kościoła

Chrzcielnica jest matczynym łonem Kościoła. Szkoda, że wielokrotnie jest to zapomniany znak w liturgii chrzcielnej, zwłaszcza wtedy kiedy na moment chrztu nie przechodzi się do chrzcielnicy, a w zamian używa się jedynie małego dzbanuszka i miseczki na wodę. Nie jest tajemnicą, iż nowe życie rodzi się jako owoc miłości mężczyzny i kobiety. Matka przez dziewięć miesięcy nosi dziecko w swoim łonie, aby potem w odpowiednim momencie wydać je na świat. Jest to moment ogromnej radości. Nie inaczej jest z narodzinami dzieci Bożych. Kościół jest Oblubienicą, a Chrystus Oblubieńcem. Z ich wzajemnej miłości rodzą się kolejne dzieci Boże. Nie jest to tylko jakaś idealna wizja, lecz rzeczywistość bardzo głębokiej tajemnicy, w której uczestniczymy podczas każdego chrztu. W jakimś sensie tę tajemnicę wyjaśnia uroczysty obrzęd poświęcenia chrzcielnicy i nowej wody chrzcielnej.

Kiedy w Wigilię Paschalną błogosławi się wodę do chrztu, kapłan odmawia modlitwę. Pod koniec, w chwili wzywania mocy Ducha Świętego, woła do Boga: „Wejrzyj na swój Kościół i racz mu otworzyć źródło chrztu świętego. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru