Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Leszek Wątróbski
O Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie i Domu Polskim w Kijowie

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 03, marzec 2020

Z Marią Siwko, dyrektorem Domu Polskiego w Kijowie, rozmawia Leszek Wątróbski.

 

Jest Pani dyrektorem Domu Polskiego…

Jestem też współzałożycielką i od prawie ćwierć wieku członkiem Zarządu Głównego Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. W Kijowie mieszkam od czasów studiów. Z zawodu jestem ekonomistą. Pracowałam 24 lata w ministerstwie budownictwa jako główny ekonomista, a społecznie w Federacji.

Biuro i pokoje Domu Polskiego znajdują się w śródmieściu Kijowa…

Biuro położone przy ul. Saksahańskiego 99, należące do Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, otrzymaliśmy dzięki wsparciu finansowemu Senatu RP. Dużą pomoc organizacyjną okazał nam również Konsulat Generalny i Ambasada RP w Kijowie. Po uzyskaniu tego lokalu Zarząd naszej Federacji zadecydował, że powinna w nim być prowadzona także nauka języka polskiego oraz szeroka działalność organizacyjna.

Federacja na Ukrainie powstała…

Dokładnie 26 października 1991 roku, na spotkaniu środowisk polskich z całej Ukrainy. Rozmawialiśmy wówczas o możliwości utworzenia organizacji polskiej o zasięgu ogólnokrajowym. Komunikat końcowy ze spotkania głosił między innymi: My, Polacy zebrani dzisiaj we Lwowie, powołując komisję organizacyjną i statutową, wyrażamy wolę utworzenia Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. 24 lipca następnego roku został prawnie zarejestrowany statut Federacji, zaś 5 stycznia 1993 roku w Kijowie odbył się I Sejmik naszej Federacji, zrzeszającej wówczas 22 organizacje członkowskie. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru