Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Liliana Florek
Święta naiwność, czyli o chrześcijańskim przebaczeniu

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 03, marzec 2020

Katecheza o chrześcijańskim przebaczeniu dla uczniów szkoły podstawowej

 

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!

Corocznie 26 marca, w liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra, przypada Dzień Modlitw za Więźniów. Ustanowili go polscy biskupi podczas 347. zebrania plenarnego Episkopatu w marcu 2009 roku na wniosek Bractwa Więziennego, czyli polskiego stowarzyszenia ewangelicznej pomocy więźniom. Według jego członków główną ideą tego dnia jest potrzeba ogarnięcia modlitwą zwłaszcza tych więźniów, którzy trwają daleko od Boga, nie widzą sensu nawrócenia lub którym brakuje nadziei na niłosierdzie Boże.  

W kontekście Dnia Modlitw za Więźniów i trwającego Wielkiego Postu warto podjąć temat przebaczenia. Okazuje się bowiem, że nasza zdolność przebaczania jest niewielka.

Dla naszej młodzieży, która na lekcjach historii słyszy o zbrodni katyńskiej, o obozach koncentracyjnych, o pomordowanych na Wołyniu, o męczennikach za wiarę, nauka Jezusa może być trudna do przyjęcia. Bo jak wybaczyć zbrodniarzom? Jak przebaczyć oprawcom swoich bliskich? Nie jest to możliwe, jeśli nie patrzy się przez pryzmat wiary i Ewangelii. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru