Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Dawid Stelmach
Odrodzenie w Chrystusie

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 03, marzec 2020

„Omnia instaurare in Christo” – to biskupie zawołanie Świętego Piusa XII. Papież, obejmując Piotrowy tron w 1903 roku, chciał wtedy przypomnieć o konieczności społecznego panowania Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Dzisiaj po ponad stu latach i dwóch wielkich wojnach wydaje się, że ten temat trochę się zdezaktualizował, jakby była to opowieść z naprawdę zamierzchłych czasów. Dzisiaj samo przeżywanie uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata jest jakby nie z tej epoki. Historyczne burze zmiotły wiele dynastii panujących władców. Gdzieniegdzie tylko zostały pewne fasadowe monarchie, które niejako wstydliwie jeszcze trwają. Korona poszła w zapomnienie, inne insygnia, jak berło i jabłko, najczęściej zdobią gabloty w muzeum. Tak bywa z ludzką władzą i splendorem tego świata. Wszystko przemija, „wszystko to jest marność” – powiada Kohelet.

Jakim królem jest Jezus Chrystus? Jedyna korona, jaką założył, to ta cierniowa – nic prestiżowego. Wtedy, podobnie jak i dzisiaj, budził pogardę i obrzydzenie. Nikt nie chciał widzieć w Nim króla, a tym bardziej poddać się Jego władzy. Król, który poniósł porażkę, nie miał kim rządzić, umarł w samotności.

 

Królowanie Chrystusa jest pełnie paradoksów, nieustannie zaskakuje. Tam gdzie wszyscy spodziewają się mocnego władcy, Jezus zawodzi. Zwycięża tam, gdzie nikt na Niego nie stawia. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru