Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marek Nikiel SChr
OBRZĘDY CHRZEŚCIJAŃSKIEGO WTAJEMNICZENIA DOROSŁYCH

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 02, luty 2020

Obok omawianych przez nas ostatnio Obrzędów chrztu dzieci występują Obrzędy chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych. Ta księga również rozpoczyna się od dekretów uwierzytelniających i dopuszczających do użytku liturgicznego dany ryt. Podobnie dalszą część stanowi wprowadzenie ogólne, które jest identyczne z tym zawartym w Obrzędach chrztu dzieci. Na tym kończą się elementy wspólne.

Kolejne strony (s. 19-40) odnoszą się bezpośrednio do chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych i rozpoczynają się od wprowadzenia teologicznego i pastoralnego. W tej części, którą cały czas możemy traktować jako wstęp, dowiadujemy się: o strukturze, posługach i obowiązkach, czasie i miejscu wtajemniczenia oraz o uprawnieniach w zakresie adaptacji.

Dalszą część rytu stanowią teksty liturgiczne związane z przygotowaniem i udzielaniem sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego dorosłym. Warto zauważyć, że poszczególne rozdziały, oprócz dialogów, modlitw i didaskaliów, zostały zaopatrzone w szereg wskazówek lub wymogów, które należy spełnić przed rozpoczęciem poszczególnych celebracji. Szata graficzna tych wskazań jest identyczna z tekstami zamieszczonymi we wprowadzeniu teologicznym i pastoralnym, co nasuwa wniosek, iż właśnie w taki sposób należy je traktować.

Pierwszy rozdział zawiera obrzędy katechumenatu podzielone na trzy stopnie. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru