Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marcin Stefanik SChr
Sakramenty – znaki zbawienia

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 02, luty 2020

Bardzo lubię sięgać do początków kształtowania się pewnej systematyki teologicznej, do ojców Kościoła, bo to oni dotykali jeszcze bardzo „świeżych” zagadnień, określeń, znaków, przez które do dzisiaj wyrażamy wiarę. I w tym numerze „Mszy Świętej”, kiedy otwieramy kolejne karty sakramentologii ogólnej, zaczynamy powoli rozumieć, czym jest sakrament. Podpowiadamy, o jakie znaki chodzi, jakie znaki tej sakramentalnej rzeczywistości towarzyszą, jakie tę rzeczywistość określają i tworzą. Tym razem pragniemy przyjrzeć się Tradycji, w której wyrosły sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrzest, bierzmowanie, Eucharystia. Bez wątpienia wyjaśni ona tło, a co za tym idzie – pozwoli zrozumieć terminologię kształtowaną po Soborze Trydenckim, a używaną współcześnie, zwłaszcza po Soborze Watykańskim II i wypracowaną w „Konstytucji o liturgii świętej”. Jej poszczególne punkty przypominają, że niezmienną osią wszelkiego działania w świecie, Kościele i w naszej osobistej wierze jest dzieło zbawcze dokonane w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Właściwe i pogłębione rozumienie sakramentów ma wielkie znaczenie dla każdego – nie tylko wierzącego współczesnego człowieka, celem bowiem sakramentów jest uświęcenie człowieka i uwielbienie Boga. Każdy z nas – nie tylko osoby, które przyjęły sakrament święceń – ma za zadanie wypełniać godnie swoją rolę we wspólnocie Kościoła.

W podejmowanych tematach nie możemy również oderwać się całkowicie od zagadnień, na które naszą uwagę kieruje tematyka obecnego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Mianowicie w jednym z kluczowych artykułów naszego miesięcznika ciągle będziemy przypominali i wyjaśniali znacznie Eucharystii, dzięki której duchowo żyjemy. Żyjemy, karmiąc się Chrystusem Eucharystycznym, korzystając z innych sakramentów, ale też dzięki temu jesteśmy gotowi, aby w pełnej wolności poświęcić swoje życie.

Na łamach naszego czasopisma witamy ks. Mateusza Sochę SChr, który w dziale formacji liturgicznej będzie przybliżał nam sylwetki młodych świętych – młodych nie tylko wiekiem, ale nade wszystko wielkich i młodych pragnieniami.

Pod koniec lutego rozpoczniemy Wielki Post. Życzę wszystkim naszym Czytelnikom szczerego przyjęcia Bożego zaproszenia do nawrócenia się, co najlepiej zacząć od samego siebie.


Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru