Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marek Nikiel SChr
OBRZĘDY CHRZTU

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 01, styczeń 2020

W grudniowym numerze „Mszy Świętej” zakończyliśmy prezentowanie Mszału rzymskiego. Kontynuując nasze poznawanie ksiąg liturgicznych, pragniemy teraz pochylić się nad rytami stosowanymi przy udzielaniu sakramentów świętych.

Spoglądając na rodzące się życie chrześcijańskie, łatwo można się domyślić, iż w pierwszej kolejności zajmiemy się sakramentem chrztu. W tym temacie towarzyszą nam dwie księgi: Obrzędy chrztu dzieci i Obrzędy chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych. Jeżeli weźmiemy do ręki te dwa ryty, zauważymy, że ich oprawa różni się jedynie kolorystyką. Obie księgi mają na okładce identyczne symbole, wskazujące na sakrament, którego dotyczą: w górnej prawej części znajduje się zapalona świeca wpisana w okrąg. Z kolei na dole umieszczono faliste linie imitujące wodę (identyczny układ, choć oczywiście odmienne symbole zawierają niemal wszystkie ryty związane z udzielaniem sakramentów i sakramentaliów).

Przyjrzyjmy się księdze związanej z konfirmacją najmłodszych. Obecnie w Kościele obowiązuje trzecie wydanie rytu: Obrzędy chrztu dzieci, które w Polsce ukazało się drukiem w 2007 roku. Kiedy otworzymy tę księgę, na pierwszych stronach znajdziemy dekrety stanowiące podstawę prawną dopuszczenia tych obrzędów do użytku na terenie diecezji polskich. Kolejne strony (9-29) pozwalają szczegółowo zapoznać się z sakramentem chrztu od strony teologicznej. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru