ks. Janusz Królikowski
Dar Ciała i Krwi Ukrzyżowanego
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 01, styczeń 2020
Ze śmierci Pana
Ciało, które na progu swojej męki Jezus Chrystus, błogosławiąc i łamiąc chleb, daje Apostołom, jest Jego „ciałem danym”, czyli Jego Osobą w pełnym i nieograniczonym wydaniu się. Natomiast wino, które zostaje wlane do kielicha, jest Jego „krwią wylaną”, czyli Jego całkowicie oddanym życiem, aby mogło dokonać się odkupienie i aby zostało zawarte Nowe Przymierze. Eucharystia ustanowiona w czasie Ostatniej Wieczerzy jest rzeczywistą zapowiedzią dobrowolnej męki i śmierci Chrystusa. Spożywając chleb i pijąc z kielicha, Apostołowie głoszą bliską śmierć Pana i stają się bezpośrednio jej uczestnikami, tak jak będą stawać się nimi uczniowie wszystkich czasów, którzy mają „jeść z tego chleba” i „pić z tego kielicha” i w ten sposób głosić Jego śmierć, która już się spełniła (por. 1 Kor 11,26).
Zaczyna się rozumieć rację ustanowienia i treść Eucharystii, jeśli zanurzając się w zamysł Boży, dostrzega się rację i treść „ciała danego” i „krwi wylanej” przez Syna Bożego, to znaczy śmierci Pana na krzyżu.
Męka i śmierć Chrystusa w zamyśle zbawienia
„Ciało dane” i „krew wylana”, z których wyłoniło się „ciało zmartwychwstałe”, nie przypadkiem pojawiają się w dziejach zbawienia, ukazują one istotę i cel tych dziejów. Męka i śmierć Pana są wewnętrznie wpisane w słowo Boże, a tym samym ukazują sens ziemskiego życia Jezusa; to słowo reaguje ze skrajną stałością sprzeciwem na wszelkie usiłowania podejmowane przez tych, którzy chcieliby je zakwestionować lub zmienić jego treść (por. (...)