ks. Janusz Królikowski
Ostatnia Wieczerza – geneza Eucharystii
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 12, grudzień 2019
„Eucharystia źródłem życia” – to proste i syntetyczne stwierdzenie, które pojawia się w wypowiedziach kościelnych na temat Eucharystii, a stając się programem duszpasterskim dla Kościoła w Polsce, zaprasza nas do refleksji nad jego treścią i zawartym w nim przesłaniem. Bez Eucharystii nie da się żyć, ponieważ bez niej nie można owocnie urzeczywistniać swojej wiary i pełnić misji w świecie. Wejdźmy więc na drogę, która prowadzi przez główne zagadnienia opisujące tajemnicę Eucharystii, a tym samym ukazujące jej znaczenie dla człowieka, ponieważ dla niego przez Chrystusa została ustanowiona.
W cyklu medytacji eucharystycznych sięgniemy przede wszystkim do źródeł biblijnych, starając się pogłębić ich rozumienie w świetle teologii św. Tomasza z Akwinu, wielkiego „doktora Eucharystii”. Taka synteza biblijno-systematyczna może nas znacząco zbliżyć do tajemnicy Eucharystii, ukazując ją jako źródło życia.
Godzina Jezusa
Jak podkreślają modlitwy eucharystyczne, które odzwierciedlają samoświadomość Kościoła, za każdym razem, gdy celebrowana jest „wielka tajemnica wiary”, następuje duchowy i sakramentalny powrót do konkretnej chwili w ziemskim życiu Jezusa, mianowicie do Ostatniej Wieczerzy – do Wieczernika, w którym Jezus żegna się z uczniami. W tym powrocie odnawia się i ożywia w Kościele świadomość zasady i inicjatywy, które stoją u początku uczty eucharystycznej i nadają jej właściwy sens. (...)