Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Leszek Wątróbski
Tam Polacy stanowią większość…

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 10, październik 2019

Ze Zdzisławem Palewiczem, merem samorządu rejonu solecznickiego, rozmawia Leszek Wątróbski.

 

Ziemię solecznicką zamieszkuje około 33 tysięcy mieszkańców… 

…co czyni z nas rejon ze średnią liczbą ludności w Republice. Polacy stanowią 79% mieszkańców rejonu, 9,4% to Litwini, 5,8% – Rosjanie, 3,8% – Białorusini oraz 1,4% – inne narodowości. Obszarowo zaś zaliczamy się do jednych z największych samorządów. Wyznaniowo najwięcej jest tu katolików. Są też prawosławni i staroobrzędowcy oraz 13 kościołów katolickich i trzy cerkwie prawosławne, w tym jedna staroobrzędowa w Gaju koło Jaszun. 

Jesteśmy ponadto rejonem przygranicznym. Mamy 100 km granicy z Białorusią. Jest to jednocześnie granica Unii Europejskiej. W rejonie solecznickim kończy się Unia. A ja mówię inaczej: tu się ona zaczyna. Mamy taki film promujący nasz region, nazwaliśmy go patetycznie: Tu wschodzi słońce Europy.

 

Kto rządzi Waszym rejonem? Ilu macie radnych i jakie opcje polityczne?

Rejonem zarządza Rada Rejonu licząca 25 radnych, w tym 20 reprezentujących Akcję Wyborczą Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin. Taką oficjalną nazwę nosi nasza polska partia działająca na Litwie. Mamy też 3 radnych z Partii Pracy i 2 radnych z Socjaldemokracji. Nasze obrady oraz wszystkie inne oficjalne sprawy prowadzone są po litewsku, w języku państwowym. Polacy wygrywają jednak wybory w rejonie nieprzerwanie od 1995 roku. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru