Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Leszek Wątróbski
350-lecie Kalwarii Wileńskiej

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 09, wrzesień 2019

Z ks. Rusłanem Wilkielem, proboszczem parafii pw. Odnalezienia Krzyża Świętego w Wilnie, rozmawia Leszek Wątróbski.

 

W tym roku przypada okrągły jubileusz Waszej świątyni…

Tak, to 350-lecie kościoła pw. Odnalezienia Krzyża Świętego (Kalwaria Wileńska) w Wilnie. Pierwszy drewniany kościół w tym miejscu został zbudowany i poświęcony wraz w pierwszymi kaplicami Drogi krzyżowej w 1669 roku – w samo Zesłanie Ducha Świętego, które wtedy przypadało 9 czerwca.

 

Ksiądz jest tu proboszczem od 5 lat…

Pierwsze spotkanie z tą miejscowością miało miejsce prawie 20 lat temu, kiedy wstąpiłem do wileńskiego seminarium. Nasz kurs, jako pierwszy, rozpoczął studia i formację wraz z innymi starszymi alumnami już w nowo wybudowanym seminarium w dzielnicy Jerozolimka. I sześć lat spędziłem w sąsiedztwie z kościołem kalwaryjskim. Pracowałem tu później jako wikariusz, a od roku 2014 jako proboszcz. 

 

W XIV wieku książę Jagiełło zakłada biskupstwo wileńskie…

…a tereny położone na północnych obrzeżach Wilna przekazuje w posiadanie biskupom. W taki sposób tworzy się później kompozycja szerszego układu przestrzennego: miasto – zespół pałacowo-parkowy i park kalwaryjski.

W XVII wieku Wilno nawiedza wiele nieszczęść, m.in. pożary, okupacja moskiewska i najazdy Kozaków organizowane przez cara Aleksieja Michajłowicza. W czasie tych najazdów spalony zostaje zamek wileński i podupadły pałac biskupów. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru