Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Bogusław Grzebień
Królowa życia!

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 05, maj 2019

„Kto chce zrozumieć Kościół, jego wewnętrzne życie i działanie, musi w nim widzieć Jezusa i również Jego Matkę, Maryję. Zapewne byliśmy przyzwyczajeni do oglądania Maryi w kościołach. Ale Kościół obecnie oczekuje od nas, abyśmy oglądali Maryję w wewnętrznej organizacji, w życiu i dynamice wewnętrznej Kościoła działającego” – mówił podczas obchodów Millenium w 1966 roku Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński. Od tamtego czasu minęło już ponad pół wieku, a my patrzymy na Kościół w Polsce i chyba powinniśmy postawić pytanie o realizację wygłoszonych wówczas tez.

 W kalendarzu liturgicznym dostrzegamy poświęcone Maryi w szczególny sposób trzy miesiące, podkreślające Jej rolę w życiu Kościoła.

Maj – który najbardziej uświadamia nam obecność Matki Boga w wydarzeniach zbawczych, bo w trwający okres wielkanocny jest wpisana Jej obecność. Najpierw towarzyszenie na drodze krzyżowej Synowi aż do końca, a następnie po zmartwychwstaniu oczekiwanie na wypełnienie się Bożych obietnic. Tam w Wieczerniku Zielonych Świąt, gdzie bierze swój początek cała apostolska droga Kościoła, widzimy Maryję z Apostołami. Ona, trwając wiernie na modlitwie, wskazuje drogę, którą Kościół ma podążać.

Sierpień – to szczególny miesiąc w sercach wielu Polaków, naznaczony pielgrzymim trudem, poświęceniem i zawierzeniem Maryi wielu ludzkich spraw. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru