Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Józef Naumowicz
Obrzędy i zwyczaje wielkanocne

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 05, maj 2019

Poza obrzędami, które należą do oficjalnego kultu Kościoła i towarzyszą sprawowaniu Mszy Świętej oraz innych sakramentów, w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy praktykowane są bogate i wymowne w swej treści obrzędy określane mianem para liturgiczne, takie jak nabożeństwa drogi krzyżowej, wielkopiątkowe misteria, nawiedzanie grobów Pańskich i adoracja Najświętszego Sakramentu czy błogosławieństwo pokarmów. Towarzyszą im również inne tradycje, zwyczaje i symbole, które są głęboko zakorzenione w świadomości ludzi wierzących i pomagają im przeżyć dramat Ogrójca, Wielkiego Piątku, grobową ciszę Wielkiej Soboty i wreszcie tajemnicę zwycięstwa Chrystusa. Wszystkie razem obrazują podstawową prawdę, że aby dojść do radości poranka zmartwychwstania, trzeba najpierw przejść – wraz z Chrystusem – przez Jego mękę oraz śmierć. 

 

Drogi krzyżowe i misteria pasyjne 

Wyjątkowo bogate obrzędy ma Wielki Piątek – dzień sądu, męki i śmierci Chrystusa. Sprawowana w tym dniu liturgia Męki Pańskiej jest połączona z adoracją krzyża. Od chwili oddania czci krzyżowi właśnie na nim skupia się cała uwaga. To przed nim się przyklęka, tak jak przed Najświętszym Sakramentem. 

Tradycyjnie w Wielki Piątek sprawowana jest też droga krzyżowa. W wielu kościołach rozpoczyna się ona o godzinie piętnastej, gdyż właśnie około tej godziny – według przekazu Ewangelii – Jezus umarł na krzyżu. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru