Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Leszek Wątróbski
„Jasna Góra” w Tyraspolu

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 04, kwiecień 2019

Z Markiem Pantułą, honorowym członkiem Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Tyraspolu (Naddniestrze), rozmawia Leszek Wątróbski.

 

Jesteś honorowym członkiem Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Mołdawskiej Republice Naddniestrzańskiej. Mieszkasz w Przemyślu i kilka razy w roku odwiedzasz mieszkających tam naszych rodaków…

Mój ostatni wyjazd do Naddniestrza (nieuznawanego w Europie i na świecie przez żadne państwo z wyjątkiem dwóch separatystycznych republik: Abchazji i Osetii Południowej) miał miejsce w końcu ubiegłego roku. Pojechałem tam z grupą 14 osób na Mikołajki i otwarcie Centrum Kultury Polskiej w stołecznym Tyraspolu.

Głównym celem naszego grudniowego wyjazdu do Naddniestrza było przede wszystkim otwarcie tam Centrum Kultury Polskiej „Jasna Góra”. Dlaczego głównym? Gdyż jest już to Centrum, które naprawdę żyje, tętni życiem i wszystkich cieszy. Poza tym jest miejscem, w którym skupia się wiele podfunkcji, które pozwalają dzieciom, młodzieży i dorosłym rozwijać się wielopłaszczyznowo i motywować do dalszych działań w rozwoju na rzecz kultury i tradycji polskiej. Dlatego to jest takie ważne.

 

Kiedy powstało Wasze Towarzystwo Polskiej Kultury „Jasna Góra”?

Towarzystwo powstało 15 lat temu, w roku 2004, z inicjatywy Polaków zamieszkujących Naddniestrze. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru