Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Teodor Puszcz
Wieniec adwentowy

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 12, grudzień 2018

Bardzo chrakterystycznym elementem okresu przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, czyli Adwentu, obok wielu zwyczajów jest wieniec adwentowy. Z tym liturgicznym okresem związane są różne zwyczaje stare i nowe. Akurat wieniec należy do najbardziej rozpowszechnionych, ale zarazem jest zwyczajem najmłodszym. W Adwencie w tradycji łacińskiej są zawsze cztery niedziele. Ale na przykład w tradycji ambrozjańskiej jest ich sześć. Wieniec adwentowy stał się swego rodzaju „czasomierzem”.

 

Historia wieńca dwentowego

W 1935 roku A. Stonner napisał, że: „wieniec adwentowy jest nowym zwyczajem, dopiero w ostatnich dziesiątkach lat rozpowszechnionym z północnych Niemiec na niemieckojęzyczne kraje. A jednak wisi już we wszystkich kościołach. Piękny i pocieszający dowód na to, że także dzisiaj może powstać sensowny zwyczaj i się rozprzestrzenić”. 

Już w 1925 roku pojawił się on we Wrocławiu i w Kolonii, a w 1930 w kościołach w Monachium. Nie tylko w kościołach, ale także w domach prywatnych. „Od 1937 roku błogosławiono wieńce adwentowe w kościele w sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu. Trochę później przejęły ten zwyczaj bawarskie parafie w Unterstein i Bischofswiesen” (R. Kriss). Powodem powolnego przejmowania tego zwyczaju było jego protestanckie pochodzenie. Przybył on z ewangelickiej północy i trafił na sceptycazm katolickich parafii, w końcu się jednak w nich przyjął. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru