Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Łukasz Szczeblewski
Pod Twoją obronę

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 01, styczeń 2019

Pod Twoją obronę (łac. Sub Tuum praesidium) to jedna z najstarszych i obecnie najbardziej znanych w chrześcijaństwie modlitw maryjnych. Jej tekst odnaleziono w 1917 roku na jednym z egipskich papirusów. Obecnie znajduje się on w Bibliotece Johna Rylanda w Manchester w Anglii (papirus 470). Modlitwa została zanotowana w języku greckim na dziesięciu liniach. Badacze wskazują, iż powstała najprawdopodobniej w III lub IV wieku w Egipcie. W tym okresie wspólnota chrześcijan doświadczała tam prześladowań ze strony rzymskich cesarzy, co może stanowić jeden z powodów uciekania się pod opiekę Najświętszej Maryi Panny. 

Najstarszy tekst antyfony w języku łacińskim pochodzi z IX wieku. Zawarto go w przypisywanym św. Grzegorzowi Wielkiemu Liber Responsalis. Notuje go także Antyfonarz Compiegne, w którym była stosowana jako antyfona do Benedictus jutrzni uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Niektóre późniejsze rękopisy wskazują, iż modlitwa była wykorzystywana także w czasie innych obchodów maryjnych. W XII wieku w liturgii cysterskiej była stosowana na zakończenie tercji (modlitwy przedpołudniowej). W innych tradycjach wykorzystywana była także jako antyfona do Kantyku Symeona w komplecie.

Warto zauważyć, iż Sub Tuum praesidium nie zawiera liczby pojedynczej, ale sformułowana jest w pierwszej osobie liczby mnogiej. Ten fakt można uznać za świadectwo jej wspólnotowego charakteru, a co za tym idzie – jej liturgicznego przeznaczenia. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru