Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Łukasz Szczeblewski
Św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski (święto)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 09, wrzesień 2018

Św. Stanisław Kostka to niewątpliwie wyjątkowa postać w historii Kościoła. Najczęściej określany jest mianem patrona dzieci i młodzieży oraz patrona Polski, a niekiedy nawet świętym buntownikiem. Liturgiczny obchód ku jego czci przypada w Polsce 18 września i jest celebrowany w randze święta. 

Św. Stanisław urodził się w Rostkowie na Mazowszu 28 grudnia 1550 roku, w rodzinie szlacheckiej. Od najmłodszych lat odznaczał się szczególnym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu oraz Najświętszej Maryi Panny. W 1564 roku został wysłany do szkoły jezuickiej do Wiednia. W 1565 roku, w czasie choroby doświadczył objawienia Matki Bożej, która nie tylko wyprosiła mu łaskę zdrowia, ale poleciła, aby wstąpił do zakonu jezuitów, czyli do Towarzystwa Jezusowego (łac. Societas Iesu, skrót SJ). 

Środowisko rodzinne było przeciwne takiemu wyborowi. Stanisław potajemnie opuścił Wiedeń i udał się do bawarskiej Dylingi, gdzie jezuici prowadzili kolegium. Św. Piotr Kanizjusz, przełożony wspólnoty, skierował go do Rzymu, do klasztoru św. Andrzeja na Kwirynale. Tam Stanisław wstąpił do nowicjatu 28 października 1567 roku. W zakonie wyróżniał się wielką gorliwością w modlitwie i wzorowym postępowaniem. Wkrótce jednak ciężko zachorował. Odszedł do Pana 15 sierpnia 1568 roku. Jego doczesne szczątki spoczywają w Rzymie, w kościele św. Andrzeja na Kwirynale. 

Zaraz po śmierci tego „niezwykłego młodzieńca” zaczęto oddawać mu cześć. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru