Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marcin Stefanik SChr
Formacja posługujących przy darach ofiarnych: naczynia liturgiczne (2)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 02, luty 2018

W poprzednim miesiącu omówione zostały główne naczynia liturgiczne, zatem kielichy używane do sprawowania Najświętszej Ofiary oraz pateny. W tym miesiącu po krótce omówimy kilka pozostałych naczyń, z którymi posługujący stykają się w czasie Eucharystii.

Wodę i wino, potrzebne do konsekracji oprócz chleba, przechowuje się w ampułkach, które są wykonane z reguły ze szkła, choć mogą też być z jakiegoś metalu lub ceramiki. Dla zabezpieczenia, zwłaszcza przed owadami, posiadają specjalne zamknięcia. Przynosi się je w procesji z darami bądź bezpośrednio z kredencji (od kredens; stolik w prezbiterium, na którym przygotowane są potrzebne do liturgii naczynia liturgiczne i na którym można dokonać puryfikacji). Dla odróżnienia naczyń, w których przechowuje się wino czy wodę, stosuje się na nich określone ornamenty (symbol wody, winogron, litera V – vinum lub A – aqua) lub zaznacza się w jakiś sposób (np. jakąś kolorową tasiemką) tak, aby nie zaszła pomyłka w podawaniu. Umieszcza się je na szklanej/metalowej tacy.

Po Komunii Świętej wody z ampułki używa się także do puryfikacji kielicha i paten. Jeśli nie ma osobnego naczynia z wodą do obmycia rąk (lavabo), to także do tego obmycia stosuje się wodę z ampułki. Ponieważ jest kilka momentów, w których woda podczas celebracji liturgicznej jest używana, zawsze przed Mszą Świętą warto sprawdzić zawartość ampułek, tak, aby do wszystkich czynności była jej wystarczająca ilość. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru