ks. Marcin Stefanik SChr
Formacja posługujących przy darach ofiarnych: naczynia liturgiczne (2)
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 02, luty 2018
W poprzednim miesiącu omówione zostały główne naczynia liturgiczne, zatem kielichy używane do sprawowania Najświętszej Ofiary oraz pateny. W tym miesiącu po krótce omówimy kilka pozostałych naczyń, z którymi posługujący stykają się w czasie Eucharystii.
Wodę i wino, potrzebne do konsekracji oprócz chleba, przechowuje się w ampułkach, które są wykonane z reguły ze szkła, choć mogą też być z jakiegoś metalu lub ceramiki. Dla zabezpieczenia, zwłaszcza przed owadami, posiadają specjalne zamknięcia. Przynosi się je w procesji z darami bądź bezpośrednio z kredencji (od kredens; stolik w prezbiterium, na którym przygotowane są potrzebne do liturgii naczynia liturgiczne i na którym można dokonać puryfikacji). Dla odróżnienia naczyń, w których przechowuje się wino czy wodę, stosuje się na nich określone ornamenty (symbol wody, winogron, litera V – vinum lub A – aqua) lub zaznacza się w jakiś sposób (np. jakąś kolorową tasiemką) tak, aby nie zaszła pomyłka w podawaniu. Umieszcza się je na szklanej/metalowej tacy.
Po Komunii Świętej wody z ampułki używa się także do puryfikacji kielicha i paten. Jeśli nie ma osobnego naczynia z wodą do obmycia rąk (lavabo), to także do tego obmycia stosuje się wodę z ampułki. Ponieważ jest kilka momentów, w których woda podczas celebracji liturgicznej jest używana, zawsze przed Mszą Świętą warto sprawdzić zawartość ampułek, tak, aby do wszystkich czynności była jej wystarczająca ilość. (...)