Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Łukasz Szczeblewski
Narodzenie Najświętszej Maryi Panny (święto)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 09, wrzesień 2017

W ciągu roku liturgicznego tylko trzykrotnie wspominana jest w liturgii tajemnica narodzin. Na pierwszym miejscu należy wymienić przyjście na świat Pana Jezusa, które Kościół upamiętnia uroczystością Narodzenia Pańskiego celebrowaną 25 grudnia. Liturgiczna anamneza obejmuje także narodzenie św. Jana Chrzciciela, obchodzone jako uroczystość 24 czerwca. Trzecim obchodem jest święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W kalendarzu liturgicznym umieszczono je pod datą 8 września.

Na kartach Pisma Świętego nie odnotowano informacji na temat narodzenia Maryi. Nie jest znana ani dokładna data, ani miejsce przyjścia na świat Matki Syna Bożego. Tradycja chrześcijańska przekazuje, iż Jej rodzicami byli Joachim i Anna.

Święto upamiętniające narodziny Matki Bożej najprawdopodobniej pojawiło się w Jerozolimie w V wieku. Istniała tam żywa tradycja, przekazująca, iż dom Maryi znajdował się w pobliżu sadzawki Betesdy, nazywanej Owczą. Tam narodziny Maryi sytuuje Protoewangelia Jakuba – apokryficzne dzieło pochodzące z II wieku. Data 8 września związana jest z poświęceniem kościoła św. Anny w Jerozolimie. Pierwszym świadectwem liturgicznej anamnezy tego wydarzenia jest hymn diakona z Konstantynopola, Romana Piewcy (536-566). W Rzymie święto zostało wprowadzone pod koniec VII wieku pod datą 8 września przez papieża Sergiusza I (687-701). W 1245 roku papież Innocenty IV (1243-1254) rozszerzył je na oktawę, a Grzegorz XI (1370-1378) w 1378 roku dołączył wigilię. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru