Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marcin Stefanik SChr
Procesje mszalne

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 09, wrzesień 2017

Króluj nam, Chryste!

Temat procesji liturgicznych został wspominany w czerwcowym numerze „Mszy Świętej”. Dziś sięgamy do kwestii obejmujących procesje mszalne i eucharystyczne.

Przypominamy sobie wędrówkę narodu wybranego, ale też pielgrzymkę Jezusa do świątyni w Jerozolimie. Dla nas pielgrzymowanie kojarzy się z wyznaczeniem i dotarciem do określonego celu. W codziennym życiu, a zwłaszcza w posłudze ministranckiej będziemy się odwoływać do celów, jakie przyświecają posługującym na zakończenie roku formacji, albo do ich edukacyjnych celów, związanych ze zwieńczeniem roku szkolnego. Nie zapominajmy także w toku prowadzenia spotkań o dążeniu do świętości. 

By w zrozumiały sposób wyjaśnić znaczenie procesji liturgicznych, warto przypomnieć znaczenie pielgrzymek. Może ktoś z członków służby liturgicznej ma takie doświadczenia, chciałby się nimi podzielić, czy nawet przygotować którąś ze zbiórek. Przypuszczalnie najbardziej popularnym będzie pielgrzymowanie na Jasną Górę, ale warto wspomnieć różne rodzaje pielgrzymek. Choć w ścisłym tego słowa znaczeniu o pielgrzymkach mówi się w kontekście zmierzania do trzech miejsc, do jakich podążali pątnicy: Rzym, Jerozolima i Santiago de Compostela. 

W ramach procesji mszalnych mówimy generalnie o dwóch: wejścia i wyjścia (o tej drugiej mówi Program formacyjny służby liturgicznej, natomiast nie wspomina jej ani OWMR, ani projekt Ceremoniału wspólnoty parafialnej). (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru