Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Łukasz Szczeblewski
Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny (wspomnienie)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 02, luty 2017

W sobotę po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa w liturgii Kościoła katolickiego celebrowany jest jej „bliźniaczy” obchód – liturgiczne wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

W Piśmie Świętym odnajdujemy dwa teksty poświęcone Sercu Maryi. Oba zostały zapisane w Ewangelii św. Łukasza. Pierwszy – po wizycie pasterzy w betlejemskiej grocie: „Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” (Łk 2,19). Drugi – po odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni: „Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu” (Łk 2,51).

Pierwsze wzmianki o kulcie Serca Matki Bożej odnotowano już w średniowieczu. W XII wieku w swoich pismach podejmowali ten temat między innymi św. Anzelm, św. Bernard czy św. Bonawentura. Jednym z największych czcicieli Serca Maryi, który przyczynił się do popularyzacji kultu Serca Matki Bożej, był żyjący w XVII wieku św. Jan Eudes. W 1643 roku wprowadził on święto ku czci Najświętszego Serca Maryi dla swoich rodzin zakonnych, które celebrowano 8 lutego. Stopniowo zaczęto je wprowadzać w niektórych diecezjach i zgromadzeniach zakonnych. Dalszym impulsem dla rozwoju tego kultu było ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny w 1854 roku. Formularz mszalny oraz teksty brewiarzowe zatwierdził papież Pius IX. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru