Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marcin Stefanik SChr
Program formacyjny kandydatów (cz. 1)

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 02, luty 2017

Króluj nam, Chryste!

Program formacyjny kandydatów przewiduje w ciągu roku dwadzieścia spotkań tematycznych. Oprócz nich zbiórki związane z formacją parafialną. Ten etap formacyjny kończy się błogosławieństwem i włączeniem kandydatów w grono ministrantów lub młodszych członków scholi.

Jak wygląda program w szczegółach i na co zwraca się uwagę? Pierwsze spotkanie dotyczy wyjaśnienia znaczenia błogosławieństwa na rozpoczęcie posługi. Omawia się przebieg obrzędu, objaśnia znak, jaki kandydaci otrzymają. Celem spotkań jest ukazanie uczestnikom służebnego charakteru ich posługi. Najpierw, że czynią to wobec samego Chrystusa, a potem dla piękna liturgii. Dzieci czerpią wzorce do naśladowania ze swoich rówieśników. Stąd nieodzownym elementem formacji na tym etapie jest pokazywanie patronów służby liturgicznej, świętych, którzy uczą, jak służyć Bogu, uczą modlitwy, ale też jak zachowywać się na co dzień. Służba przy ołtarzu nie powinna być oderwana od rodzinnego czy szkolnego stylu zachowań. Powinno się dostrzegać przełożenie życia religijnego i posługi na sposób odnoszenia się do rodziców, rówieśników, podejmowanie wysiłku nauki, by rozwijać się w szkole. 

Piąte spotkanie jest przełomowym momentem, ponieważ kandydaci poznają zasady życia członków służby liturgicznej. Powinni posiadać wiadomości z zakresu życia Pana Jezusa, mieć świadomość, że od Niego uczą się modlitwy; znają kilku świętych, których pragną na co dzień naśladować; uczestniczyć będą w spotkaniach formacyjnych oraz dodatkowo podejmą się dyżuru na Mszy Świętej w tygodniu. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru