Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Krzysztof Filipowicz
Biblijny świat apostolstwa

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 02, luty 2017

Grecki rzeczownik apostolos w literaturze klasycznej i hellenistycznej oznaczał statek, flotę lub admirała. Nie posiadał on zatem tego znaczenia, jakie my dzisiaj przypisujemy słowu apostoł. Natomiast czasownik apostello, od którego pochodzi właśnie apostolos, oznaczał „posyłać”. Jeśli używano słowa „apostoł” w znaczeniu „posłany”, to czyniono to nad wyraz rzadko i zdaje się, że odtwarzano wówczas język ludowy. Filozof Epiktet użył raz tego terminu w znaczeniu „wysłannik Boży”.

 

Rozumienie terminu w Biblii

Grecka wersja Starego Testamentu Septuaginta używa słowa apostolos tylko raz w 1 Krl 14,6 w znaczeniu posłany. Nazywano w ten sposób wielkie starotestamentalne postaci, które obdarzone były przez Boga ważną misją. Posłanymi byli zatem Mojżesz, Eliasz, Elizeusz. W życiu codziennym termin ten miał też bardziej praktyczne zastosowanie. Nazywano tak ludzi, którzy pełnili jakieś funkcje publiczne: zbierali dary, informowali o obchodzie świąt, byli łącznikami pomiędzy Jerozolimą a diasporą.

Apostoł i apostolat to terminy związane przede wszystkim ze światem Nowego Testamentu. Słowo apostolos pojawia się tam 78 razy i zostało odniesione przede wszystkim do grona Dwunastu, przy czym w Ewangeliach występuje jedynie 7 razy. Dlatego przypuszcza się, że nazwa „apostoł” jest specyficzna dla pierwotnego Kościoła i została odniesiona wtórnie do Dwunastu. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru