Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Krzysztof Czapla SAC
Czym jest Fatima?

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 02, luty 2017

„Wezwanie Maryi nie jest jednorazowe. Jej apel musi być podejmowany z pokolenia na pokolenie, zgodnie z coraz nowymi znakami czasu. Trzeba do niego nieustannie powracać. Trzeba go podejmować wciąż na nowo” (Jan Paweł II, 1982 r.).

 

Idea Wielkiej Nowenny Fatimskiej

Inicjatywa Wielkiej Nowenny Fatimskiej, która została zapoczątkowana w 2009 roku w Polskiej Fatimie – w Zakopanem, gdzie funkcjonuje Sekretariat Fatimski, zrodziła się ze świadomości ślubowań, jakie zostały złożone Maryi. Począwszy od ślubów króla Jana Kazimierza w 1656 roku, poprzez poświęcenie narodu polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi przez Episkopat Polski w 1946, aż po poświęcenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi dokonane 25 marca 1984 roku przez Jana Pawła II, mamy do czynienia z wydarzeniami, o których nie można zapomnieć. Przed Bogiem zostały wypowiedziane niezwykle ważne słowa, a stało się to w dość istotnych momentach historii naszego narodu i świata. Zostały wówczas złożone konkretne obietnice, i to nie tylko na pewien określony czas. A zatem one dalej obowiązują i powinny stanowić dla nas pewien punkt odniesienia w patrzeniu ku przyszłości i w planowaniu podejmowanych działań z myślą o Kościele i dobru duchowym wiernych.

 

Początek Fatimy w Polsce

Kościół, także Polska złożyła ślubowania, z których nikt nas nie zwolnił; czas je zatem na nowo sobie uświadomić i wypełnić. Oto w 1946 roku, na progu nowych dziejów po zakończeniu II wojny światowej, kiedy „czerwona zaraza” zaczęła wdzierać się do duszy narodu polskiego, kard. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru