Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Leszek Wątróbski
Chrystusowcy w Irlandii Północnej

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 11, listopad 2016

Z ks. Krzysztofem Sandą SChr z Belfastu rozmawia Leszek Wątróbski.

 

Od kiedy chrystusowcy pracują w Irlandii Północnej?

Pierwsi kapłani ze Zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej przyjechali do Irlandii Północnej we wrześniu 2007 roku, zatem prawie 10 lat temu. Jednak Msze Święte w języku polskim były tutaj celebrowane już kilka lat wcześniej. Zanim do Irlandii Północnej przyjechali chrystusowcy, opiekę duszpasterską nad naszymi rodakami sprawowali polscy księża diecezjalni. Pracowali oni na parafiach irlandzkich i na miarę możliwości sprawowali sakramenty dla mieszkających tu Polaków.

Od samego początku Belfast, czyli stolica Irlandii Północnej, był miejscem, gdzie przebywa polski kapłan. Dzisiaj na ziemi północnoirlandziej posługują jedynie księża chrystusowcy. Ogółem jest tu 5 kapłanów oraz dwóch kapłanów chrystusowców posługujących w Dublinie. Oczywiście, na całej wyspie, jaką jest Irlandia, jest więcej polskich duszpasterzy.

 

Jak długo duszpasterzuje Ksiądz w Irlandii Północnej? Gdzie wcześniej Ksiądz pracował?

Do Belfastu przypłynąłem ponad 3 lata temu, na początku września 2013 roku. Przypłynąłem, ponieważ wcześniej pracowałem w Manchester. Aby dostać się więc do Irlandii, musiałem jedynie pokonać Morze Irlandzkie, które oddziela te dwie wyspy.

Do Wielkiej Brytanii przybyłem pod koniec lipca 2009 roku. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru