Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Jan Hadalski SChr
Króluj nam, Chryste!

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 11, listopad 2016

Z ks. bpem Andrzejem Czają, Przewodniczącym Komisji Nauki Wiary i Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych KEP, o Akcie przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana rozmawia ks. Jan Hadalski SChr

 

Chrystus Królem Polski? Dla współczesnego Polaka to może brzmieć dość niecodziennie. Zatem czym ma być akt intronizacji Chrystusa Króla? Co ów akt faktycznie będzie oznaczał, jakie implikacje ze sobą niesie: duchowe, a może także społeczne, polityczne…?

Przede wszystkim trzeba rozróżnić, ale nie oddzielać od siebie dwóch spraw: proklamacji intronizacyjnego aktu i dzieła intronizacji, które akt inicjuje i do którego nas zobowiązuje. Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana jest konkretnym aktem wyznania wiary, którym chcemy potwierdzić nasz wybór Chrystusa i wyrazić naszą wolę i gotowość uznania Jego panowania, poddania się Jego prawu, zawierzenia i poświęcenia Mu siebie, naszych rodzin, ojczyzny i całego narodu. Wypowiadany na zakończenie obchodów dwóch jubileuszy, będzie również aktem modlitewnym, w którym miłosierdziu Bożemu zawierzymy „wszystko, co Polskę stanowi”, i zarazem aktem odnowienia przymierza, które nasz naród zawarł z Trójjedynym Bogiem 1050 lat temu. Natomiast dzieło intronizacji będzie odtąd naszym wielkim i bardzo trudnym zadaniem uznawania królewskiej godności i władzy Jezusa Chrystusa we wszelkich wymiarach życia, nie wykluczając sfery prawa, ekonomii i polityki. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru