Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Małgorzata Szewczyk
Czas młodego Kościoła powszechnego

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 07, lipiec 2016

Papieskie spotkania z młodzieżą świata zgromadziły dotąd miliony młodych. Zainicjowane przez św. Jana Pawła II w 1985 roku, odbyły się niemal na wszystkich kontynentach. Mimo upływu lat, przemian społecznych i geopolitycznych nadal przeżywane są z ogromnym entuzjazmem i radością. 

„Nikt nie wymyślił Światowych Dni Młodzieży. Oni sami je stworzyli” − przyznał Jan Paweł II w wywiadzie rzece pt. Przekroczyć próg nadziei, jednak gdyby nie głębokie doświadczenie duszpasterza akademickiego i profesora ks. Karola Wojtyły, organizatora wielu wypraw górskich i kajakowych, odbywającego setki rozmów z młodymi, a przede wszystkim osobisty charyzmat i autentyczna miłość i wiara w ludzi młodych, pomysł na tak niecodzienne wydarzenie wcale nie musiał być zrealizowany. Dziś ci, którzy uczestniczyli trzydzieści lat temu w pierwszych spotkaniach młodzieży z Ojcem Świętym, niosą ze sobą bagaż doświadczeń, mają własne dzieci, ale wciąż pamiętają papieskie Msze Święte i spontaniczne dialogi, jakie wywiązywały się między Janem Pawłem II a młodymi. 

„Wy jesteście moją nadzieją”

To właśnie papież Polak wyznaczył cezurę w podejściu Kościoła do młodzieży, zwracając się do niej już w dniu inauguracji swego pontyfikatu: „Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją” − mówił z mocą Jan Paweł II (22. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru