Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Jan Hadalski SChr
Święto wiary i młodości

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 07, lipiec 2016

Tegoroczny lipiec będzie w naszej ojczyźnie gorący nie tylko dzięki przygrzewającym promieniom słońca, ale może jeszcze bardziej dzięki gorącości setek tysięcy, a może i więcej serc młodzieży, która z całego świata przybędzie na XXXI Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Trzy lata oczekiwania i intensywnych przygotowań dobiegają końca. Dziś mamy w sercach radość i nadzieję, że spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem będzie prawdziwym świętem wiary i młodości Kościoła, Ewangelii, Chrystusa. Mamy też zapewne niepokój związany z bezpieczeństwem uczestników, oby on nie przysłonił nam radości i ufności pokładanej w Bożej opatrzności.

Zapewne kiedy Jan Paweł II, kończąc w Wielkanoc 22 kwietnia 1984 r. nadzwyczajny jubileuszowy Rok Święty Odkupienia, przekazywał młodzieży prosty drewniany krzyż, nie przypuszczał, że przewędruje on z młodzieżą i już z trzema papieżami cały świat oraz że stanie się symbolem jednego z najważniejszych wydarzeń kościelnych. Co prawda, w wypowiedzianych wtedy słowach św. Jan Paweł II wyraził taką nadzieję, ale skutek przerósł chyba wszelkie oczekiwania. Papież mówił wtedy: „Droga młodzieży, na zakończenie Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”. Już niebawem ten krzyż z wypisanym na nim przesłaniem Świętego Papieża Polaka stanie w centrum wszystkich celebracji ŚDM w Krakowie.

I chyba właśnie w tym krzyżu i w głoszeniu płynącego z niego orędzia tkwi sukces Światowych Dni Młodzieży, w tym, że skupiają się nie na papieżu, nie na atrakcyjności miejsca czy organizacyjnym rozmachu, ale na Osobie Zbawiciela i Jego Ewangelii. Tak zapewne będzie też w tym roku.

To nie przypadek, że owo świadectwo wiary młodzieży świata i głoszenie miłości Chrystusa rozbrzmiewać będzie – w tym również nadzwyczajnym roku jubileuszowym – z polskiej ziemi, z Krakowa, skąd na cały świat rozeszło się orędzie o Bożym miłosierdziu. Chyba trudno byłoby wybrać lepsze miejsce na to jubileuszowe „statio” młodych w Roku Miłosierdzia.

Oczy całego świata będą zwrócone na Polskę i jej tradycję wiary. Cieszmy się, że to z naszej chrześcijańskiej od 1050-ciu lat ziemi popłynie po raz kolejny w świat orędzie o Bogu bogatym w miłosierdzie, o Bogu, którego imieniem jest Miłosierdzie.

Ten wakacyjny numer naszego miesięcznika niech będzie pomocą w ostatnich przygotowaniach do ŚDM Kraków 2016. Piszemy m.in. o historii Światowych Dni Młodzieży, przywołujemy orędzie papieża Franciszka, a piórem ks. Stanisława Mieszczaka, odpowiedzialnego za liturgię ŚDM, przybliżamy przebieg i duchowy wymiar zbliżających się celebracji.

Zapraszając do lektury, życzę wszystkim dobrych wakacji oraz głębokich przeżyć duchowych podczas ŚDM,

odmłodzenia wiary i jej entuzjazmu.


Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru