Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Marcin Stefanik SChr
Nie bój się być asertywnym

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 01, styczeń 2016

Króluj nam, Chryste!
Mam nadzieję, że nie daliście się zwieść, iż samo posiadanie terminarza załatwia realizację naszych zadań, by osiągnąć cel. Niestety, ale tak nie jest. Musimy być świadomi, że to dopiero połowa drogi. Dlaczego? Podjęliśmy walkę o dobrą organizacją czasu, o mądre planowanie, o roztropne określanie wydarzeń ważnych. Teraz trzeba jeszcze nauczyć się być asertywnym. A to nie jest wcale takie proste.
Określaliśmy już swoją misję życiową, system wartości, priorytety. Okazuje się jednak, że na nasze wybory mają wpływ zasadniczo trzy czynniki: postawa rodziców, rówieśnicy i świat. Niestety, czasami mamy także lęk przed dążeniem do celu, bo boimy się, co koledzy powiedzą; bo naciskają, żebym jednak nie podejmował jakiś działań (zgoła dobrych).
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na dwa obszary naszego życia. Jeden, w którym czujemy się bezpieczni, wręcz lubimy taki stan rzeczy. Nie chcielibyśmy tam dokonywać żadnych zmian, nikomu się narażać – po prostu to taka dobra posadka. To tak, jakbyś jako ministrant ciągle chciał tylko dzwonić dzwonkami i gongiem, bo to umiesz. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru