ks. Marian Cynka
Drzwi święte – historia i symbolika
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 01, styczeń 2016
Przez Rzymian nazywane PORTA SANCTA – DRZWI ŚWIĘTE, są otwierane co 25 lat na czas Roku Jubileuszowego. Znajdują się w czterech rzymskich bazylikach większych: w bazylice watykańskiej, u św. Jana na Lateranie, w bazylice Matki Bożej Większej i w bazylice św. Pawła za murami. Mają bogatą historię i głęboką symbolikę. Prosty symbol otwierającej się bramy kryje w sobie niesłychane bogactwo treści: ogłasza wszystkim, że Jezus Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem dla każdego człowieka.
Otwierając Drzwi Święte 24 grudnia 1999 roku, przed północą, Jan Paweł II mówił: „Chrystus jest bramą naszego zbawienia, wiodąc do pojednania, do pokoju, do jedności. Jest światłością świata (J 8,12), my zaś upodobniając się całkowicie do Niego, mamy wnieść tę światłość w nowe stulecie, w nowe tysiąclecie”.
Po upływie piętnastu lat Drzwi Święte zostały powtórnie otwarte pod koniec ubiegłego roku. Jeszcze wcześniej, bo 13 marca minionego roku Ojciec Święty Franciszek zapowiedział Nadzwyczajny Rok Święty, którego ośrodkiem jest prawda o miłosierdziu Bożym.
Historia Drzwi Świętych
Jest długa i niezwykle bogata. „Zwyczaj obchodzenia Jubileuszu, jak i późniejszy obrzęd otwierania Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra – pisze ks. Jan Miazek – powstały w średniowieczu. Wszystkie związane z Jubileuszem uroczystości odbywały się zatem w bazylice św. (...)