ks. Jarosław Staszewski SChr
Miłość czysta – serce wzniesione do Boga
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 02, luty 2015
W 1624 roku w Antwerpii ukazała się książka Hermana Hugona zatytułowana Pia desideria, to znaczy Nabożne westchnienie. W XVII wieku została wydana 106 razy, a w XVIII jeszcze 45 razy. Jej łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy. To świadczy o popularności opracowanej jeszcze w XVI wieku przez jezuitów nowatorskiej formule, w której prosty, symboliczny obraz (emblemat) połączono z modlitewną medytacją i dopełniono biblijną lub patrystyczną sentencją. Katoliccy i protestanccy twórcy chętnie kopiowali te obrazy, albo swobodnie interpretowali, wprzęgając we własne artystyczne programy ideowe.
Pia desideria to zbiór 45 emblematów zgrupowanych w trzech księgach, odpowiadających etapom życia duchowego. Pierwszym etapem jest pokuta nawróconego, czyli dusza na początku drogi do Boga. Drugim – ćwiczenie się w cnocie duszy zaangażowanej już w miłości do Boga. Trzeci etap dedykowany jest ugruntowanym w miłości Bożej.
Właśnie do trzeciej grupy należy emblemat przedstawiający uskrzydloną postać, która pragnie wzlecieć ku niebu, ale kula, do której jest przykuta, nie pozwala jej rozstać się z ziemią. Postać symbolizuje duszę ludzką. Kula u jej nogi jest monstrualnym królewskim jabłkiem, zwieńczonym krzyżem, oznaczającym ziemską władzę i splendory doczesnego życia, które zamiast pomagać w osiągnięciu zbawienia, stają się przeszkodą. (...)