Leszek Wątróbski
Teraźniejszość i przyszłość polonii włoskiej
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 07, lipiec 2014
Z prof. Grzegorzem J. Kaczyńskim, wiceprezesem Związku Polaków we Włoszech, rozmawia Leszek Wątróbski.
Na temat polonii włoskiej na łamach „Mszy Świętej” rozmawialiśmy już jakiś czas temu, dokładnie we wrześniu 2004 roku. Warto więc zapytać, jak obecnie zorganizowana jest polonia włoska? Jakie organizacje polonijne istnieją i działają dzisiaj we Włoszech?
Po roku 1989 polskie środowisko emigracyjne odżyło; zaczęły powstawać różnego rodzaju stowarzyszenia, koła, grupy i pojawiły się tendencje integracyjne. W roku 1996 idea zawiązania stowarzyszenia została zrealizowana w Rzymie – powołano tu do istnienia Związek Polaków we Włoszech. Organizacja na charakter federacyjny, zrzesza 16 stowarzyszeń i instytucji naukowych oraz kulturalnych. Reprezentują one środowisko emigracyjne i polonijne niemal wszystkich regionów Włoch.
Głównym celem Związku jest jednoczenie polonii włoskiej, tworzenie więzi między osobami polskiego pochodzenia, krzewienie przywiązania do kultury i tradycji polskiej i poczucia tożsamości narodowej oraz dbanie o dobre imię Polski i Polonii. Związek reprezentuje polonię wobec władz włoskich i polskich; pielęgnuje historyczne tradycje obecności Polaków na ziemi włoskiej, opiekuje się przedstawicielami starszych pokoleń, dba o właściwe przyjęcie nowej emigracji i stara się wpłynąć na zachowanie świadomości polskiego pochodzenia przez kolejne pokolenia urodzone w Italii. (...)