Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Tomasz Porzycki SChr - oprac.
Apostoł emigrantów.

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 01, styczeń 2014

Ojca Ignacego Posadzego wspomina ks. Czesław Kamiński SChr

Ks. Czesław Kamiński (1914-2008) przez 50 lat był jednym z najbliższych współpracowników Sługi Bożego o. Ignacego, a w ostatnich latach jego życia pełnił funkcję przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego (1976-1983).

Kiedy staję przed pierwszą próbą nakreślenia najbardziej charakterystycznych cech tej bogatej osobowości, to czuję się jak taternik przed ogromną ścianą górską, która nie pozwala na perspektywiczne patrzenie i przytłacza swoją wielkością.
Dzięki zainteresowaniu losem polskich emigrantów stał się pierwszym przełożonym generalnym Towarzystwa (Chrystusowego). Dzisiejszemu pokoleniu, które wyrosło nie w czasach niewoli, pewne rzeczy może trudniej zrozumieć. Pokolenia, które przechodzą już do innego świata, a które przeżyły koniec zaborów i powstanie po wojnie światowej niepodległej Polski, słowo Ojczyzna, język ojczysty, historia Polski – wywołują wzruszenie… „Ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie, ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił”. Z tych właśnie wywodził się Ojciec Ignacy, stąd uczulenie na los Ojczyzny i na los rodaków, którzy tę Ojczyznę stracili.
Jego przejście ze statusu księdza diecezjalnego do stanu zakonnego wymagało wielkiej i głębokiej wiary. Nie decydowało to, że proponującym był Prymas Polski (kard. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru