ks. Wojciech Przeczewski
Uroczystość Objawienia Pańskiego – nowym wyzwaniem duszpasterskim
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 01, styczeń 2014
Dzień wolny od pracy
W kalendarzu świeckim od pewnego czasu pojawiło się nowe święto kościelne, będące dniem wolnym od pracy. A właściwie nie nowe, tylko na nowo zyskujące dawną rangę. Otóż dokładnie od 2011 roku, po raz pierwszy od pół wieku, przypadające 6 stycznia święto Trzech Króli stało się dniem wolnym od pracy.
Dosyć burzliwe były dzieje tego skądinąd ważnego dla Kościoła katolickiego dnia. W liście pasterskim Episkopatu Polski z września 2010 roku czytamy: „Radość z przeżywania tajemnicy Objawienia Pańskiego posiada w tym roku dodatkowy motyw. Święto Trzech Króli będzie w naszej Ojczyźnie znowu dniem wolnym od pracy. Tak jest od wieków w wielu krajach Europy, np. w Austrii, w Niemczech, we Włoszech, w Hiszpanii i w Szwecji. Podobnie było również w naszej Ojczyźnie przez stulecia, aż do 1960 roku, kiedy to władze komunistyczne odebrały wiernym dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli”.
Dokładnie stało się to 16 listopada 1960 roku. Święto zostało zniesione za czasów Władysława Gomułki ustawą Sejmu PRL. We wrześniu 2010 roku rozpoczęto prace legislacyjne nad przywróceniem dnia wolnego i 19 listopada 2010 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego została podpisana odpowiednia ustawa stanowiąca, iż 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. Wynika z tego, że w takiej formie Trzech Króli będziemy obchodzili po raz trzeci. (...)