Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Dominik Ostrowski, s. Iwona Kopacz PDDM
Czytania na święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 05, maj 2013

Szczególnie ważnym elementem nowego święta jest duchowy skarbiec słowa Bożego, przeznaczonego na ten dzień. Jest to duchowy pokarm zarówno dla wiernych, jak i samych kapłanów, których posługa leży w centrum liturgii dnia.
Z pewnością interesujący jest fakt, że cała liturgia słowa jest ułożona w układzie cyklu trzyletniego, co jest raczej niezwykłe przy celebracji nie mającej rangi uroczystości, dodatkowo pozostawiono wybór w czytaniach przed Ewangelią. Zanim bardziej szczegółowo przedstawimy czytania cyklu C, aktualnego w tym roku, wspomnimy, że w roku A główną myślą, która przewija się przez wszystkie czytania roku A, jest idea wierności i posłuszeństwa Bogu, które są podstawą prawdziwego ofiarowania, w roku B natomiast czytania wyrażają ideę Nowego Przymierza, które prowadzi do nowej relacji z Bogiem. Nie jest to już coś formalnego, zewnętrznego, lecz staje się skarbem wnętrza ludzkiego i wyraża się w myślach i w postawie. Doskonałość na wzór Chrystusa nie jest mrzonką, ale staje się zatem wręcz zadaniem Ludu Bożego.
Czytania na rok C, który trwa obecnie, koncentrują się wokół idei świętości i wierności, do której są wezwani kapłani działający w imieniu Chrystusa, a także sami wierni jako znak dla świata. W Nim, jedynym „Posłanym”, także każdy kapłan i każdy wierzący staje się posłanym, aby pomagać braciom i siostrom w uświęcaniu się. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru