Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Mariusz Sokołowski SChr
JEZUS x 2

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 04, kwiecień 2013

Witam! Pragnę się dowiedzieć, czy można w ciągu jednego dnia przyjąć dwa razy Komunię Świętą, będąc na dwóch Mszach? Wiem, że jeżeli chodzi o Pasterkę i Boże Narodzenie po Pasterce, to można. Ale czy normalnie, np. będąc w tygodniu na dwóch Mszach, czy rzeczywiście można przyjąć dwa razy Komunię? Pytam, ponieważ jedni księża mówią, że można, a inni, że nie można.
Pozdrawiam – Grzesiek

Szczęść Boże, Grzegorzu!
Podczas Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus ustanowił Eucharystię, do której przyjmowania Kościół zachęca wiernych od dwóch tysięcy lat. Jezus jest z nami, jak zapowiedział: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20). Od tej pierwszej Komunii Świętej Apostołów, od momentu ustanowienia kapłaństwa i Eucharystii mamy Pana Jesusa niemal na wyciągniecie ręki. To dar, łaska, z której wielu korzysta. Dar ten jednak jest tak bliski i tak łatwo dostępny, że nieraz bywa źle rozumiany i przez to lekceważony. Z jednej strony radują się serca kapłanów i proboszczów, że wciąż sporo ludzi przystępuje do Komunii, a jednoczenie niepokoi fakt, że Eucharystia powszednieje. Dlatego ustalono prawo regulujące przyjmowanie Pana Jezusa do serca.
Nowy Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku ustalił, że Komunię Świętą można przyjąć po raz drugi tego samego dnia jedynie podczas Mszy Świętej, w której się uczestniczy (kan. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru