ks. Jan Hadalski SChr
Wielka Niedziela
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 04, kwiecień 2013
Tak zwykle określamy niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – tę jedną, wyjątkową, w którą z nową mocą i radością po wielkopostnej przerwie rozbrzmiewa uroczyste Alleluja; „niedzielę niedziel”, która nadaje sens chrześcijańskiemu świętowaniu we wszystkie pozostałe niedziele roku. Rzeczywiście, jest to Wielka Niedziela, wieńcząca cały Wielki Tydzień – wielki celebrowaną i przeżywaną tajemnicą Paschy Pana. Okazuje się jednak, że ta Wielka Niedziela nie kończy się tak szybko, nie zamyka się w 24 godzinach, ona chce trwać, przedłużając naszą chrześcijańską radość i doprowadzając ją do szczytu…
Otóż anamnetyczna i kairotyczna natura czasu przeżywanego w liturgii, która w ciągu roku mocą Ducha Świętego pozwala nam uobecniać zbawcze tajemnice naszej wiary „nunc et hodie” – tu i teraz, sprawia, że Wielka Niedziela rozciąga się nie tylko na oktawę, ale na cały okres paschalny. „Pięćdziesiąt dni od niedzieli Zmartwychwstania do niedzieli Zesłania Ducha Świętego obchodzi się z wielką radością jako jeden dzień świąteczny, co więcej, jako «wielką niedzielę»” – tak czytamy w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” (nr 22), a za nimi w liście Kongregacji Kultu Bożego z 1988 roku o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych „Paschalis solemnitatis” (nr 100).
Takie rozumienie okresu wielkanocnego nie jest bynajmniej dziedzictwem odnowy soborowej czy teologicznej refleksji ostatnich dziesięcioleci. W ten właśnie sposób czas paschalny określali już niektórzy ojcowie Kościoła, jak na przykład św. Atanazy czy św. Bazyli Wielki. I mieli do tego podstawy… Nam więc pozostaje odkryć na nowo okres wielkanocny w takiej właśnie perspektywie: ciągłego, pełnego wielkiej radości świętowania zmartwychwstania Chrystusa. Wydaje się to bardzo zasadne, bo – przyznajmy – po wzmożonym duszpastersko i duchowo wysiłku w czasie Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego w okresie wielkanocnym jakby niewiele się dzieje, jakby zabrakło nam siły i pomysłu na radość i świętowanie, do których wielkopostna droga miała nas doprowadzić.
Stąd też w kwietniowej odsłonie naszego miesięcznika właśnie okres wielkanocny czynimy tematem wiodącym, zapraszając do refleksji i może pobudzenia, aby owoce Wielkiego Postu lepiej spożytkować.
W bieżącym numerze pozostajemy także w kręgu tematów związanych z liturgią godzin: proponujemy refleksję na temat invitatorium oraz kolejną część dziejów liturgicznej modlitwy Kościoła; tym razem przyglądamy się „Regule” św. Benedykta. Prezentujemy także krótko „Ceremoniał liturgicznej posługi biskupów” – długo wyczekiwaną księgę liturgiczną, która niedawno ukazała się w Polsce. Zapraszam do lektury.
Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!
Niech trwa nasza radość, niech trwa nasza Wielka Niedziela!