Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Liliana Florek
Serce Jezusa – gorejące ognisko miłości.

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 06, czerwiec 2012

Katecheza o kulcie Najświętszego Serca Pana Jezusa
dla młodzieży z klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Czerwiec to miesiąc poświęcony w sposób szczególny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Kult Serca Jezusowego wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to łączono go z bardzo żywym nabożeństwem do Najświętszej Rany Boku Jezusa. W XIII wieku cały zakon św. Dominika Guzmana (dominikanie) przyswoił sobie nabożeństwo do Zranionego Boku i Serca Pana Jezusa. W piątek po oktawie Bożego Ciała dominikanie odmawiali oficjum o Ranie Boku Pana Jezusa. Od XVII wieku nabożeństwo to staje się własnością ogółu wiernych i całego Kościoła. Przyczyniło się do tego dwoje świętych: św. Jan Eudes (1601-1680) i św. Małgorzata Maria Alacoque (1647-1690). Pierwszy działał bardziej z własnej inicjatywy, natomiast św. Małgorzata – pod wpływem nakazów, jakie otrzymała od samego Chrystusa, który chciał się posłużyć jej pośrednictwem.
Jednak papież Pius XII w encyklice Haurietis aquas, z dnia 15 maja 1956 r., pisząc o podstawach tego kultu, pomija milczeniem objawienia prywatne św. Małgorzaty Marii Alacoque i wzywa do zapoznania się w tej sprawie z nauką Pisma Świętego, Ojców Kościoła i teologów. Kierując się wezwaniem Piusa XII, warto wytłumaczyć naszej młodzieży, że kult Serca Bożego nie opiera się na objawieniach prywatnych, choć w znacznej części miały one wpływ na dzisiejsze jego formy, lecz przede wszystkim na głębokich podstawach dogmatycznych, z których najważniejszą jest Wcielenie Syna Bożego.

W wersji drukowanej pełny scenariusz katechezy z zadaniami.

Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru