Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Mariusz Sokołowski SChr
Zjadacze Chleba wyróżnieni

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 11, listopad 2011

Witam, ks. Mariuszu… Nareszcie udało mi się zalogować..
Mam pytanie dość poważnie nurtujące moją pustą głowę. Otóż kiedyś na jakimś forum, na którym rozgorzała katolicka dysputa umysłowa, ktoś zarzucił, jakoby Msza św. była aktem kanibalizmu… No bo spożywamy Ciało Chrystusa. To nie jest religia protestancka, w której uznajemy Hostię jako symbol. Żałuję, że nie doczekałem do odpowiedzi, ale liczę, że może chociaż Ksiądz mi odpowie :-)
Pozdrawiam Kuba


Szczęść Boże!
Witaj, Jakubie! Usłyszałeś mocne stwierdzenie na określenie Eucharystii, stąd nie dziwię się, że zagościł w Tobie niepokój. Istotnie, nie można przemilczeć tego tematu. Jednak na zapas się nie martw – obronimy się. Świadomie mówię „obronimy się” (w liczbie mnogiej!), bo jest to zarzut, jaki ktoś stawia nam – katolikom. Jednak żeby dać odpowiedź, musimy sięgnąć do kart historii, a dokładnie do początków chrześcijaństwa.
Jak wiesz, podczas Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus ustanowił Eucharystię, a wraz z nią kapłaństwo. I odtąd polecił też Apostołom, aby gromadzili się na takiej właśnie uczcie: „To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę”. Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: „Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę” (1 Kor 11,24-25). (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru