Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Robert Biel SChr
Samobójcza bramka…

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 04, kwiecień 2011

Drogi Ministrancie i Lektorze!

Ciekawość świata
W wieku dojrzewania i dorastania każdy człowiek próbuje rozszerzać swoje horyzonty, weryfikując zdobyte już wcześniej informacje i wiadomości. Jest to bardzo naturalne i pożądane doświadczenie. Ciekawość stworzonego świata inspiruje nierzadko do wielu podróży, wycieczek, a czasem nawet do ekstremalnych wyczynów. Częstym powodem mobilnego przemieszczania się jest chęć poznania jakichś niedostępnych wcześniej przestrzeni. Wiele razy spotykałem autostopowiczów, którzy próbują tanim kosztem dotrzeć do wymarzonego celu, a potem chcą powrócić na rodzinne włości.
Każde przekroczenie granicy pociąga za sobą pewne koszty i ryzyko. Wielu migrantów, przemieszczając się z jednego skrawka ziemi na drugi, często zapomina o pewnych zasadach nabytych w dzieciństwie. Granica z natury rzeczy oddziela dwie przestrzenie, które nie mogą być ze sobą połączone. Aktualnym zagrożeniem dla młodzieży jest łatwość przekraczania barier wirtualnych. Jedno kliknięcie może spowodować, że pojawi się wiele odpowiedzi na nasze pytania i wątpliwości. Nie wszystkie jednak są zgodne z etyką chrześcijańską.

Być ciekawym rozsądnie
Dojrzewający mężczyzna (ministrant lub lektor) nie jest pozbawiony tego typu zagrożeń. Wszyscy dzisiaj korzystamy z Internetu, który pomaga nam w wielu sprawach. (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru