Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


Liliana Florek
Wybrani, konsekrowani i posłani. Katecheza dla młodzieży o życiu konsekrowanym.

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 02, luty 2011

Drodzy Rodzice, Katecheci i Wychowawcy!
Wierzymy, że każda osoba jest wezwana przez Pana Boga do pełni życia, aczkolwiek drogi, jakie prowadzą do tej pełni, są zgoła różne i zależą nie tylko od osobistych upodobań czy predyspozycji, ale przede wszystkim są odpowiedzią na Boże powołanie. Każdy jest też obdarowany przez Boga inaczej i każde powołanie jest inne. Jeden jest powołany do życia w małżeństwie i będzie realizował swoje powołanie jako ojciec lub matka, wychowując dzieci, a drugi odkryje, że jego drogą jest życie w czystości, w samotności, z całkowitym oddaniem się na służbę dla Królestwa Niebieskiego.
Wydawać by się mogło, że dzisiaj młodzi ludzie nie biorą pod uwagę tej ostatniej ewentualności. A jednak każdego roku setki wstępują do różnego typu zakonów lub przynajmniej pragną spędzić kilka dni, tygodni, miesięcy w murach klasztornych, choćby nawet w prymitywnych warunkach.

Naszym zadaniem jest uświadomić młodemu człowiekowi, że bezżenność dla Królestwa Bożego jest potrzebna nie tylko Kościołowi, ale i światu, ponieważ ludzie, którzy decydują się na samotne życie, niczym nie skrępowani, mogą oddać się całkowicie na służbę swoim siostrom i braciom w Chrystusie, stając się dla nich autentycznymi świadkami Jego miłosiernej miłości.

Myślę, że szczególnie warto pochylić się nad tym tematem w bliskości Dnia Osób Konsekrowanych, który jest obchodzony 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego.

W wersji drukowanej miesięcznika Czytelnicy znajdą konspekt katechezy o życiu zakonnym z materiałami pomocniczymi dla młodzieży z klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Wybrani, konsekrowani, posłani".

Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru