Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Mariusz Sokołowski SChr
Rusza Forum Ministr@nta.

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 01, styczeń 2011

Czasem zastanawiam się nad tym, co nasi przodkowie powiedzieliby o współczesnym świecie, gdyby mogli powrócić do świata żyjących. Czy potrafiliby się odnaleźć? Ile byłoby zdziwienia, zadziwienia, a może rozczarowania, że to nie tak miało być, że nie w tę stronę poszedł człowiek i jego umysł… Tego się nie dowiemy. Wiemy natomiast, że istotnie świat „idzie do przodu”. Człowiek dokonuje nowych naukowych odkryć, w zawrotnym tempie rozwija się informatyka, elektronika, medycyna. I dobrze! Po to Pan Bóg dał rozum, talenty, aby z nich korzystać. Jednak ważne jest, aby nowinki współczesności nie zajęły miejsca Pana Boga lub Go od człowieka nie oddaliły, nie zasłoniły, aby nie szkodziły jemu samemu. Natomiast jeśli służą bliższemu poznaniu Boga, to wspaniale!

Dziś bardzo mocno rozwinęły się środki komunikacji międzyludzkiej i choć lubimy otrzymywać kartki z życzeniami na święta lub listy wysłane pocztą tradycyjną, to jednak o nie coraz trudniej. W dużym stopniu zostały bowiem wyparte przez SMS-y, e-maile, a także portale społecznościowe: „Nasza Klasa” czy „facebook”. I jeśli wspomniani przodkowie niewątpliwie zachodziliby w głowę, jak z tego korzystać, o co w tym chodzi, to współczesny człowiek, a szczególnie w Waszym wieku, nie potrafi się bez nich obyć. Nie boję się napisać, że dziś bez Internetu, komórki funkcjonować, żyć, pracować jest bardzo trudno. Niewątpliwie to wspaniałe zdobycze nauki ostatnich lat, które wiele ułatwiają. Dlaczego o tym piszę? Bo i my, chrystusowcy, posiadający już swoje strony internetowe, chcemy zainicjować, uruchomić FORUM MINISTR@NTA na naszej stronie www.powolania.chrytusowcy.pl, do współtworzenia którego Was zapraszamy. Chcemy dyskutować o liturgii, o jej znaczeniu, sensie i istocie. Chcemy podejmować poruszone przez Was tematy, komentować podane posty, aby z liturgią być bardziej na „Ty”. Stworzone specjalnie dla Was Forum ma dać możliwość stawiania nurtujących pytań i poszukiwania odpowiedzi dotyczących liturgii, jej sprawowania, posługi przy ołtarzu… Nie bójcie się odważnych pytań. Szukajcie, bo jak mówi przysłowie: „Kto pyta – nie błądzi”. Najciekawsze dyskusje, rozważania będziemy umieszczać w kolejnych numerach „Mszy Świętej”, w dziale ministranckim.
Nie wiem, czy nasi przodkowie potrafiliby włączyć komputer, ale gdyby dowiedzieli się, że powstało FORUM MINISTR@NTA, na pewno ucieszyliby się mocno i pogratulowaliby pomysłu.

Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru