Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Krzysztof Musiałek SChr
Proboszcz podpowiada. W styczniu warto by...

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 01, styczeń 2011

W DUCHU NOWEGO PROGRAMU DUSZPASTERSKIEGO
„W komunii z Bogiem” – to temat roku duszpasterskiego 2010/2011 przyjęty przez Konferencję Episkopatu Polski. Celem programu ma być pogłębienie tożsamości chrześcijańskiej Polaków m.in. poprzez pełniejsze odkrywanie treści Pisma Świętego.
Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP Abp Stanisław Gądecki przy prezentacji tego programu ocenił, że obecnie istotnym zadaniem Kościoła w Polsce jest rozbudzenie mistyki, czyli odbudowanie wrażliwości na więź z Bogiem.

Wrócić do nabożeństwa Godziny Świętej
Myślę, że jest to świetne wyczucie chwili, obserwując to, co się dzieje na naszych oczach. Przyznaję, że obecnie moją ulubioną lekturą są pisma św. Teresy z Avilla, które bardzo dobrze komentują to, co się dzisiaj dzieję, mimo że upłynęło sporo czasu. Św. Teresa była wstrząśnięta spustoszeniem, jakie niosła reformacja, dlatego pisała, że świat płonie i nie czas zajmować się drobiazgami. Warto przywołać wprost jej słowa: „Oto świat gore pożarem: oto chcieliby, jakoby na nowo zasądzić na śmierć Chrystusa, tysiące fałszywych świadków przeciw Niemu stawiając, chcieliby obalić na ziemię Kościół Jego” (Droga doskonałości). (...)

Uwaga! To jest tylko fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru