Msza Święta - miesięcznik biblijno-liturgiczny

« powrót do numeru


ks. Jan Hadalski SChr
Od Redaktora. W drodze do Nieba.

Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 11, listopad 2010

Zamieszczone na okładce bieżącego numeru zdjęcie polichromii „Święci Polscy” z kościoła Trójcy Świętej w Chicago przedstawia poczet naszych rodzimych świętych pielgrzymujących – pod przewodnictwem Matki Bożej i w towarzystwie aniołów – do Nieba. Tłum nieprzeliczony, zmierzający symboliczną drogą pośród białych lilii do celu swego życia. W pierwszych szeregach z łatwością rozpoznajemy głównych patronów naszej Ojczyzny, ale im głębiej sięgamy wzrokiem, tym bardziej twarze stają się zamazane, nie do rozpoznania. Obraz pobudza wyobraźnię patrzącego, aby gdzieś tam, może z tyłu, znalazł siebie w drodze do Nieba, w drodze do świętości…
To metafora chrześcijańskiego życia. Obraz wskazuje dodatkowo na dwie istotne sprawy, mianowicie: że na tej drodze nie jesteśmy sami, bo towarzyszą nam aniołowie, i nie jesteśmy pierwsi ani ostatni, bo przed nami przeszły i zapewne po nas przejdą nią całe pokolenia.

Ta droga – to droga Ewangelii, droga przykazania miłości, droga ośmiu błogosławieństw, droga, którą Chrystus zaproponował spragnionym prawdziwego szczęścia. Tu nic się nie zmieniło od wieków. Ten szlak jest już przetarty i sprawdzony przez bardzo wielu… Można by powiedzieć, że to droga do sukcesu! Jedynego, o który tak naprawdę warto zabiegać na tej ziemi. Jak to dziwnie brzmi w naszym świecie, który sukcesu i spełnienia upatruje zupełnie gdzie indziej. Dziś jest inna „moda na sukces”, lansuje się innych, często bardzo „nieświętych” idoli, świat jest pełen gwiazd i gwiazdeczek, które mają swoje pięć minut i gasną bezpowrotnie, może i na wieczność. Jak być świętym w takim świecie? Czy świętość może być dziś atrakcyjna? Chcesz zostać świętym? Myślisz w ogóle o tym?

W listopadową zadumę nad przemijaniem życia i drogą do Nieba wpisuje się bieżący numer „Mszy Świętej”, podejmując tematy intencji i ofiar mszalnych. Podeszliśmy do tych zagadnień od strony duszpasterskiej i prawnej, przybliżając nauczanie o aplikacji owoców Eucharystii w konkretnych intencjach. Poruszamy też delikatny i budzący wiele emocji temat składania przez wiernych ofiar za sprawowane Msze. Czytelnicy znajdą w tych artykułach usystematyzowane nauczanie i praktykę Kościoła w danych obszarach. Całości dopełnia, a właściwie wprowadza w temat refleksja nad „communio sanctorum”, które stanowi niejako podstawę modlitwy wstawienniczej i mszalnych intencji.

Dobrej lektury życzę w drodze do Nieba…

Uwaga! To jest tylko jeden artykuł z miesięcznika "Msza Święta". Pozostałe przeczytasz w numerze dostępnym w Wydawnictwie Hlondianum:

« powrót do numeru