ks. Jan Hadalski SChr
Od Redaktora. Misterium Paschalne
Artykuł pochodzi z miesięcznika "Msza Święta" nr 04, kwiecień 2010
„Triduum Paschalne”, „Misterium Paschalne” to pojęcia, które każdego roku – w dniach przeżywania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – z kościelnych ambon i biuletynów, w komentarzach religijnych serwisów prasowych, internetowych i innych są odmieniane chyba przez wszystkie przypadki. Może to i dobrze, bo przecież pod tymi pojęciami kryje się zasadnicza dla naszej wiary treść o zbawieniu człowieka i świata dokonanym przez Jezusa Chrystusa. Okazuje się jednak, że właśnie te pojęcia są jednymi z najbardziej niezrozumiałych dla większości polskich katolików, starszych i młodszych. I to nie tylko dla tych, co to w kościele pojawiają się tylko z koszyczkiem w Wielką Sobotę i na Rezurekcji w wielkanocny poranek, ale i dla tych, którzy regularnie i świadomie wyznają swoją wiarę, czy uczestniczą w katechezie. To niezbyt dobrze świadczy o nas: duszpasterzach, katechetach, redaktorach, liturgistach. Pewnie trzeba zapytać, gdzie jest błąd? I co zrobić, aby pojęcia „Triduum” czy „Misterium Paschalne” nie były jedynie teologiczną mową ponad głowami wiernych, lecz jasno komunikowały treść chrześcijańskiego orędzia. Zapewne w parafiach potrzeba katechezy wprowadzającej w przeżywanie Świąt Wielkiej Nocy, potrzeba mądrych, wyważonych i jasnych komentarzy w liturgii samego Triduum. Ale chyba najbardziej potrzeba dobrego, zgodnego z przepisami Kościoła przygotowania pięknej liturgii tych dni, tak, aby uczestnicy tę Chrystusową i swoją paschę przeżyli jako prawdziwy akt wiary.
W tym kontekście Czytelnikom pomocne mogą być zwłaszcza trzy teksty z bieżącego numeru naszego miesięcznika: swoista medytacja paschalna ks. Romana E. Rogowskiego „Ludzie Paschy”, biblijne spojrzenie ks. Stefana Szymika MSF na wzajemne relacje żydowskiej paschy, Ostatniej Wieczerzy i chrześcijańskiej Eucharystii oraz fragment Listu Kongregacji Kultu Bożego „Paschalis solemnitatis” o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych. Do tego możemy dołączyć jeszcze tekst o funkcji komentatora i roli komentarza liturgicznego autorstwa ks. Jacka Nowaka SAC, który publikujemy świadomie w okresie, kiedy tych komentarzy w liturgii jest najwięcej w roku.
Natomiast tematem zasadniczym kwietniowej „Mszy Świętej” jest obrzęd przygotowania darów w liturgii Eucharystii. Jego posoborowe rozumienie przybliża nam tekst ks. Teodora Puszcza SChr „Ofiarowanie czy Przygotowanie darów?”. W temacie także refleksja – przypomnienie o. Dariusza W. Andrzejewskiego CSSp o chlebie i winie używanych do sprawowania Eucharystii.
Zachęcam także do lektury wywiadu, jakiego udzielił naszej Redakcji ks. bp Wojciech Polak, od listopada ubiegłego roku delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Wszystkim Czytelnikom życzę głębokiego przeżycia tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Niech On sam wypełni Wasze serca darem pokoju i miłości, aby brzmiało w nich nieustanne Alleluja.